Basketbal online na ČT4

Mattoni NBL

Na ČT4 můžete sledovat onine přenosy z české nejyšší basketbalové soutěže Mattoni NBL. Nevyšší mužské ligy v košíkové v naší republice. Národní basketbalovou ligu v sezóně 2008/2009 hrálo 12 mužtev BC Brno, Děčín, Kolín, Liberec, Nový Jičín, Nymburk, Opava, NH Ostrava, Pardubice, Poděbrady, USK Praha a Prostějov. Kromě zápasů ze základní části můžete sledovat i online přenosy a výsledky z play-off. V loňském roce se stal mistrem ČEZ Basketball Nymburk po vítězství 4:1 ve finálové sérii na Geofinem Nový Jičín.

Kromě online zápasů z Mattoni NBL ČT4 živě vysílá i přenosy z Českého poháru.

Liga žen

Nejvyšší basketbalová liga žen. V sezóně 2008/2009 bylo prolomeno dlouholeté kralování basketbalistek GAMBRINUS Sika Brno. Ve finálové sérii prohrály s ZVVZ USK Praha 2:3 na zápasy. V sezóně 2009/2010 si ovšem mistrovský titul vzaly zpět basketbalistky FRISCO Sika Brno. Ve finalové sérii zdolaly ZVVZ USK Praha 3:1 na zápasy. Kromě přenosů z ligy žen můžete na programu ČT4 opět sledovat i přenosy z českého poháru v basketbalu žen.

Time out

Nejzajímavější zápasy, nejlepší hráči, největší výkony uplynulého týdne v basketbalu, volejbalu a házené se zajímavým hostem ve studiu.

Euroliga

Na stanici ČT4 můžete sledovat zápasy toho nejlepšího klubového basketbalu v Evropě. Euroligu mužů, ULEB Cup, Eurloligu žen. Nejlepším českým mužským klubem na mezinárodním poli je Spartak Brno. Čez basketbal Nymburk se probojoval do čtvrtfinále ULEB Cupu. Mezi ženami je historicky nejúspěšnějším klubem Gambrinus Sika Brno který od roku 1996 nepřetržitě vítězí v Ženské basketbalové lize a v Českém poháru. V sezóně 2005/2006 navíc vyhrál nejprestižnější soutěž - Evropskou ligu. Dále Sparta Praha která se probojovala 7× do finále Euroligy z čehož jedenkrát zvítězila, následována týmem Gambrinus Sika Brno s třemi účastmi, z toho jednou vítěznou a Slovian Orbis Praha, který se do finále probojoval 3×, ale ani jednou nezvítězil.

Mistrovství světa v basketbalu mužů

Žívé přenosy i záznamy z mistrovství světa v basketbale mužů. Poslední basketbalové Mistrovství světa vyhrál v Turecku v roce 2010 tým USA. Ve finále zdolali domácí Turecko a na bronzovém stupínku stanuli basketbalisté Litvy.

Nejúspěšnější státy v historii: Srbsko (Jugoslávie) 5 zlatých - 3 stříbrné - 2 broznové, USA 4-3-4 a Rusko (SSSR) 3-5-2. Češi zatím medaili nezískali.

Mistrovství světa v basketbalu se učástní i nejlepší basketbalisté z NBA.

Mistrovství světa v basketbalu žen

Žívé přenosy i záznamy z mistrovství světa v basketbale žen. Poslední basketbalové Mistrovství světa vyhrál v Brazílii v roce 2006 tým basketbalistek Austrálie. Ve finále zdolali Rusko, bronzové skončily basketbalistky USA.

Nejúspěšnější státy v historii: USA 7 zlatých - + stříbrná - 2 broznové, Rusko (SSSR) 6-5-0 a Austrálie 1-0-2. Češky získaly 2 stříbrné a 4 bronzové. Poslední v roce 1975 v Kolumbii.

V roce 2010 se Mistrovství světa v basketbalu žen konalo v ČR.

Mistrovství evropy v basketbalu žen

Mistrovství Evropy v basketbale žen (anglicky: EuroBasket Women) je ženský basketbalový turnaj, pořádaný každé dva roky. Turnaj bývá zároveň kvalifikací na mistrovství světa nebo olympijské hry.

Nejúspěšnější státy v historii: Rusko (SSSR) 24 zlatých - 4 stříbrná - 2 broznové, Francie 2-3-1 a Česko (Československo) 1-8-8.

V roce 2011 se Mistrovství evropy v basketbalu žen koná ve Francii.

V roce 2011 se Mistrovství evropy v basketbalu žen konalo v Polsku. Zvítězilo Rusky.

Mistovství evropy v basketbalu mužů

Mistrovství Evropy v basketbale mužů, nebo také EuroBasket je mezinárodní turnaj evropských národních mužských družstev v basketbalu, který se pořádá každé 2 roky pod záštitou FIBA. První turnaj se konal v roce 1935 ve Švýcarsku . Nejvíce titulů získaly týmy SSSR (14) a Jugoslávie (8).

V roce 2011 se Mistrovství evropy v basketbalu mužů konalo v Litvě.

Basketbal na olympijských hrách

Basketbal je poprvé zařazen do programu olympijských her v roce 1936, pořádaných v Berlíně. Na první zápas byl pozván i zakladatel tohoto sportu, Dr. James Naismith, který měl tu čest zahájit rozhozem úvodní zápas turnaje. Na olympiádě v Saint Louis roku 1904, byl basketbal představen jako ukázkový sport. Od olympijských her v a Montrealu 1976, je do programu zařazen turnaj žen.

Magazíny věnované basketbalu

ČT4 vysílá specializované magazíny BasketManie (týdeník o zajímavostech na basketbalových hřištích i mimo ně) a Time out (nejzajímavější zápasy, nejlepší hráči, největší výkony uplynulého týdne v basketbalu, volejbalu a házené se zajímavým hostem ve studiu) v kterých naleznete množství informací a výsledků z basketbalu.