Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji 2016

40. juniorské Mistrovství světa v ledním hokeji 2016 se konalo od 26. prosince 2015 do 5. ledna 2016 ve finském městě Helsinky.

Juniorské mistrovství světa se ve Finsku konalo pošesté – pokaždé se hrálo v Helsinkách, ale poprvé se o pořadatelství nebudou dělit s jinými městy. Čeští hráči do 20 let byli nalosováni do skupiny B, kde se postupně utkali s Ruskem, Slovenskem, Běloruskem a domácím Finskem.

Ve dvou základních skupinách si zahrálo vždy pět týmů každý s každým. Vítězství se počítalo za tři body, v případě nerozhodného výsledku si oba týmy připsali bod a následuje 5 min. prodloužení a v případě nerozhodného výsledku samostatné nájezdy. Tato kritéria rozhodovala o držiteli bonusového bodu. Z obou skupin postouply čtveřice mužstev, která si zahraly čtvrtfinále křížovým způsobem (vítězové skupin se čtvrtými týmy z opačných skupin, druzí si zahrají se třetími). Páté týmy základních skupin si zahraly spolu sérii na dva vítězné zápasy, poražené mužstvo ze série sestoupilo z elitní skupiny.

Česká dvacítka podlehla v úvodním utkání na MS v Helsinkách Rusku 1:2 po samostatných nájezdech. V druhém zápase si poradili se Slováky. Čeští hráči porazili Bělorusko a udrželi se tak ve hře o vítězství v základní skupině A. Proti papírově nejslabšímu týmu se ale trápili a o zisku tří bodů rozhodli až ve třetí třetině. Čeští hokejisté prohráli na MS hráčů do 20 let s Finskem 4:5 a ve čtvrtfinále narazili v sobotu na tým USA. Čeští hokejisté prohráli ve čtvrtfinále MS hráčů do 20 let v Helsinkách s týmem USA 0:7 a na šampionátu skončili pátí.

Hokejisté Finska slaví na domácím MS do 20 let v Helsinkách titul. Ve finále zdolali Rusko 4:3 v prodloužení díky brance Kasperiho Kapanena v čase 61:33. Finové se vrátili na trůn po dvou letech a celkově dosáhli na zlato počtvrté. Rusko skončilo stejně jako loni v Kanadě druhé, v Torontu podlehlo rovněž domácímu týmu 4:5.