Šachy online na ČT4

Na ČT4 můžete sledovat magazín V šachu - dění na šachovnicích i za nimi. Královská hra, její hráči i turnaje. Šachy jsou jednou z nejpopulárnějších her světa, kterou hrají miliony lidí jak neformálně pro zábavu, tak i v soutěžní, sportovní podobě. Šachové zápasy a turnaje se organizují od počátků této hry a šachový sportovní život se výrazně rozvíjí od poslední čtvrtiny 19. století. První oficiální mistr světa v šachu, Wilhelm Steinitz, svůj titul vybojoval v roce 1886 jeho dnešním následovníkem je indický šachový velmistr Viswanathan Anand. Nejlepší současný český šachista je David Navara, šachistka Kateřina Němcová.

Mistrovství světa v šachu

Mistrovství světa v šachu je soutěž o titul mistra světa v šachu. Poprvé se oficiálně konalo roku 1886, kdy pražský rodák Wilhelm Steinitz porazil Johannese Zukertorta. Do té doby byli vůdčí mistři uznáváni za nejlepší šachisty světa pouze neformálně a subjektivně, na základě jejich sportovních výsledků a teoretického přínosu.

Nejčastěji se o titulu rozhodovalo v zápase dosavadního mistra a vyzyvatele, tedy v sérii šachových partií, v níž musel vyzyvatel získat více výher než dosavadní držitel titulu – nerozhodný výsledek se považoval za příznivý pro stávajícího mistra světa. V některých případech měl navíc starý mistr světa v případě prohry a ztráty titulu právo na odvetný zápas. Mistr světa si soupeře vybíral nejprve sám, v období po druhé světové válce pak FIDE pořádala turnaj kandidátů, kde vítěz měl právo na souboj s mistrem světa.

Forma mistrovství světa v šachu a způsob výběru účastníků se během jeho historie několikrát změnila, ale největší změna přišla až v letech 1993–2006, kdy došlo dokonce k rozkolu na dvě nezávislá a konkurenční mistrovství. Prestiž titulu tak značně poklesla. Změna pravidel a odstranění dlouhých zápasů s původním mistrem světa navíc způsobovaly, že se k titulu mohl vítězstvím v turnaji probojovat i šachista, který sice byl velmi silným velmistrem, ale ani zdaleka ne fenoménem srovnatelným s většinou mistrů světa v šachu od Steinitze po Kasparova.

Viswanathan Anand

Indický šachový velmistr a od září 2007 mistr světa v šachu, patnáctý v řadě nástupnictví klasické linie. Byl také mistrem světa FIDE v letech 2000 až 2002. Je jedním z mála šachistů, jenž přesáhli magickou hranici ELO ratingu 2800 (jeho absolutním maximem je ELO 2803, kterého dosáhl dvakrát, v dubnu 2006 a dubnu 2008. Jeho současné ELO činí 2783, což jej staví na 2. místo v celosvětovém žebříčku (stav z dubna 2009).

David Navara

David Navara (* 27. března 1985) je nejlepší současný český šachista, patřící do světové špičky. Zatím nejvýše figuroval v žebříčku FIDE v říjnu 2006, kdy byl na 13. místě s ELO 2726. Jeho největšími úspěchy jsou: 6. místo na evropském šampionátu 2004, 8,5 bodu z 12 partií na první šachovnici během 37. šachové olympiádě v roce 2006, 7. místo na turnaji ve Wijk aan Zee 2007.