27.11.2016 – 4.12.2016 Östersund - Světový pohár v Biatlonu 2016/2017

První podnik Světového poháru v biatlonu v sezóně 2016/17 probíhá od 27. listopadu do 4. prosince 2016 ve švédském Östersundu. Na programu podniku jsou vytrvalostní závody, závody ve sprintech, stíhací závody, smíšená štafeta a smíšený závod dvojic.

Östersund je město ve středním Švédsku, hlavní město provincie Jämtland. Město se rozkládá na březích pátého největšího švédského jezera Storsjön. Östersund je známý pořádáním akcí mezinárodního významu v biatlonu a rychlobruslení, město se již dokonce ucházelo o pořádání zimních olympijských her, zatím však neúspěšně. 11 km od centra města se nachází mezinárodní letiště, deváté největší v zemi.

Program a výsledky Světového poháru v biatlonu - Östersund 2016

Smíšená štafeta - 27.11.2016 15:30 - online

1.Norsko (Olsbuová, Birkelandová, Björndalen, J. Bö)1:10:57,1 (0+6)
2.Německo (Hildebrandová, Dahlmeierová, Doll, Peiffer)+ 33,7 (0+6)
3.Itálie (Vittozziová, Wiererová, Hofer, Windisch)+ 44,2 (1+12)
4.Rusko+ 44,5 (0+5)
5.Francie+ 1:13,3 (1+10)
6.Švédsko+ 1:20,9 (1+10)
7.Česko (Vítková, Koukalová, Šlesingr, Moravec)+ 1:20,9 (1+8)

Česká smíšená štafeta byla v zahajovací den Světového poháru ve švédském Östersundu po první střelbě až předposlední, třiadvacátá. Potom už Češi stoupali pořadím, až na sedmou příčku v cíli. Za suverénní štafetou Norska zaostali o 1:20 minuty.

Smíšený závod dvojic - 27.11.2016 18:10 - online

1.Dorinová Habertová, M. Fourcade (Fr.)35:43,5 (0+4)
2.Hauserová, Eder (Rak.)+ 16,0 (0+6)
3.Preussová, Lesser (Něm.)+ 25,2 (0+5)
4.Perssonová, Steinersen (Švéd.)+ 1:20,8 (0+8)
5.Višněvská, Savickij (Kaz.)+ 1:28,8 (0+8)
6.Gasparinová, Dolder (Švýc.)+ 1:39,3 (0+3)
14.Puskarčíková, Krčmář (ČR)+ 3:31,0 (2+10)

Nasadili to nejlepší, co ve svém týmu mají a dočkali se očekávaného vítězství. Francouzské duo Martin Fourcade a Marie Dorinová-Habertová ovládlo závod smíšených dvojic ve Světovém poháru v Östersundu. Česká dvojice Eva Puskarčíková a Michal Krčmář obsadila 14. místo z 26 startujících štafet.

52.Jislová (ČR)+ 7:28,4 (5)

Zvítězila Němka Laura Dahlmeierová, která z 20 terčů netrefila dva. Čistě zastřílela jen Běloruska Darja Jurkevičová, což ji zařadilo na třetí místo. Střelecky to byla při silných poryvech větru od českých biatlonistek znovu docela bída, ale běžecky patřily reprezentantky ve švédském Östersundu v závodě Světového poháru na 15 km k absolutní elitě. Výsledkově dopadla z českého kvinteta nejlépe Veronika Vítková, která se i přes pět trestných minut vešla do první desítky. Úřadující pohárová šampiónka Gabriela Koukalová minule dokonce sedm terčů, ale skvělým počínáním na lyžích se vytáhla na 17. místo v cíli.

97.Soukup (ČR)+ 12:31,3 (10)

Obhájce celkového vítězství v SP Martin Fourcade z Francie vyhrál v Östersundu úvodní individuální závod mužů v sezoně. Českým biatlonistům se ve větrné loterii závodu na 20 km nedařilo, nejlepší z pětice závodníků byl na sedmnácté pozici Ondřej Moravec. Zatímco na začátku závodu byly podmínky neměnné a vítr příliš nefoukal, krátce po startu bylo vše jinak. Nárazové poryvy a změny směru dělaly potíže všem závodníkům, například Fourcade na druhém stavu strávil vestoje více než 50 s a dvakrát minul. I tak ale jeho výkon na všechny ostatní soupeře stačil.

96.Jislová (ČR)+ 3:50,8 (4)

Český biatlon se vrátil tam, kde byl v posledních letech zvyklý pobývat - na stupně vítězů. Gabriela Koukalová vyválčila ve sprintu Světového poháru v Östersundu třetí místo. Pouze Francouzka Dorinová-Habertová a Finka Mäkäräinenová byly rychlejší než ona.

93.Soukup (ČR)+ 3:47,5 (4)

Ve čtvrtek si poradil s větrnými poryvy, v sobotu už Martinovi Fourcadovi v Östersundu nic nestálo v cestě. Francouzský fenomén po bezchybné střelbě a druhém nejrychlejším běhu nenašel přemožitele ani ve sprintu a vyhrál i druhý závod letošní sezony Světového poháru v biatlonu. Z Čechů byl nejlepší sedmnáctý Michal Šlesingr.

18.Vítková (ČR)+ 2:27,3 (3)

Gabriela Koukalová vyhrála stíhací závod SP v Östersundu. Do vedení se dostala už po úvodní střelbě a do cíle dojela o 8 sekund před Němkou Laurou Dahlmeierovou. Pořadí v čele SP je opačné, Dahlmeierová vede o 25 bodů. Eva Puskarčíková skončila ve Švédsku na 8. místě, což je její nejlepší výsledek v SP, Lucie Charvátová byla dvanáctá a Veronika Vítková osmnáctá. Obhájkyně křišťálového glóbu Koukalová startovala z třetího místa po sobotním sprintu. Jedinou chybu na desetikilometrové trati udělala při 3. střelbě.

42.Václavík (ČR)+ 3:10,5 (4)

Úžasný stíhací závod předvedl v neděli ve švédském Östersundu Michal Krčmář. Startoval až jako osmatřicátý, ale na střelnici ani jednou neminul a posunul se na skvělé sedmé místo. Náskok 41 vteřin prohospodařil Martin Fourcade, který se propadl na třetí příčku. Vítězství oslavil Anton Babikov.