Saně na Zimních olympijských hrách 2014

Závody na saních na Zimních olympijských hrách 2014 budou probíhat od 8. do 13. února 2014 na dráze sáňkařského centra Sanki nedaleko Krasnoj Poljany.

Na Zimních olympijských hrách 2014 v Soči jsou na programu celkem čtyři finálové soutěže. Muži a ženy absolvují individuální závod jednotlivců, muži dále závod dvojic. Na programu je také smíšená týmová štafeta sestávající z individuálních závodů mužů a žen a ze závodu dvojic mužů. V březnu 2011 oznámil Mezinárodní olympijský výbor, že bude do olympijského programu nově zařazena smíšená týmová štafeta, která se tak v olympijském programu objeví poprvé v historii. Všechny závody můžete na ČT Sport sledovat živě a to i online přes internet na www.ctsport.cz.

Saně - muži

Německý sáňkař Felix Loch obhájil olympijské zlato, Rus Albert Demčenko se ani na sedmých OH prvenství nedočkal.

Saně - ženy

Natalie Geisenbergerová prodloužila zlatou sérii německých sáňkařek, která trvá od her v Naganu v roce 1998.

Závod dvojic

Mistři světa Tobias Wendl a Tobias Arlt získali pro Německo třetí zlato v třetí sáňkařské soutěži v Soči.

Předolympijské prognózy

V závodě mužů na saních byl jednoznačným favoritem na obhajobu zlaté olympijské medaile němec Felix Loch. K dalším hlavním favoritům patřili jeho krajané David Möller a Andi Langenhan, Italové Dominik Fischnaller a Armin Zöggeler, američan Chris Mazdzer, kanaďan Samuel Edney a Wolfgang Kindl z Rakouska. Získat medaili se určitě měl snažit i rus Albert Demtščenko, který k olympijskému závodu směřoval celou sezónu.

V kategorii žen na saních byla hlavní aspirantkou na nejcenější kov němka Natalie Geisenbergerová. Pravděpodobně jen o další pódiové pozice se měly prát další němky Tatjana Hüfnerová a Anke Wischnewská, kanaďanka Alex Goughová, američanky Erin Hamlinová a Kate Hansenová či domácí Tatiana Ivanova.

I v soutěži dvojic mužů na saních jsou největší favorité ze sáňkářské velmoci Německa. Jsou to Tobiasové Wendl a Arlt a Toni Eggert se Saschou Beneckenem. Promluvit do bojů o olympiské medaile se budou snažit rakušané Peter Penz s Georgem Fischlerem a Andreas s Wolfgangem Lingerovými, italové Christian Oberstolz s Patrickem Gruberem, Ludwig Rieder s Patrickem Rastnerem a kanaďané Tristan Walker, Justin Snith.

Ve smíšené týmové štafetě na saních by bylo obrovskou senzací, pokud by nevyhrálo Německo. Dalšími silnými zeměmi jsou Kanada, Itálie, Rakousko, Rusko, USA a Lotyšsko.

Saně na ZOH 2010

Mužský na minulých olympijských hrách opanovali němci. Zvítězil Felix Loch, před David Möllerem, bronzový byl ital Armin Zöggeler.

Ženský závod suveréně ovládla němka Tatjana Hüfnerová, bronzová skončila její krajanka Natalie Geisenbergerová a mezi ně se na stříbrnou pozici vklínila rakušanka Nina Reithmayerová.

Německá dominance v závodech na saních byla na minulé olympiádě narušena v závodě dvojic mužů. Nejlepší německý pár Patric Leitner, Alexander Resch bral "až" bronzovou medaili, vítězi se stali Andreas a Wolfgang Lingerové z Rakouska, druzí skončili lotyši Andris a Juris Šicsové.